10  نکته مهم و کاربردی در طراحی رابط کاربری

تمام افرادی که در حوزه ی طراحی سایت فعالیت دارند یکی از مواردی که باید نسبت به آن توجه اساسی داشته باشند، طراحی UI یا رابط کاربری می باشد. اگر هدفتان ایجاد رابط کاربری زیبا، استفاده آسان و کاربر پسند است این 10 نکته را به خاطر بسپارید.

یک وب سایت، شامل تعدادی صفحه است که این صفحات با لینک به هم مرتبط شده اند. این سایت یک رابط است، فضایی که در آن چیزهای مختلف - در این مورد، یک فرد و یک وب سایت شرکتی یا فردی – یکدیگر را ملاقات می کنند، با هم ارتباط برقرار می کنند و بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند. این تعامل یک تجربه برای بازدید کننده به وجود می آورد و به عنوان یک طراح وب، این وظیفه شماست تا اطمینان حاصل کنید که این تجربه به همان میزان انتظار، خوب است.

و کلید محقق شدن این امر، این است که ابتدا، در درجه نخست و همواره، در مورد کاربر خود فکر کنید.

  • کاربران خود را بشناسید.

یکی از مهمترین نکات این است که شما باید کاربرانتان را بشناسید. این بدان معناست که زمانی که برنامه هایتان را تحلیل می کنید، قادر هستید همه اطلاعات جامعه شناسی را استخراج کنید. اما مهمتر از همه، دانستن نیاز آن هاست، و آنچه که آن ها را به اهدافشان می رساند.

  • نحوه استفاده افراد از رابط کاربری تان را مشخص کنید.

قبل از اینکه رابط کاربری خود را طراحی کنید، نحوه استفاده از آن باید برای افراد مشخص باشد. با افزایش استفاده از دستگاه های لمسی، این مسئله نگران کننده تر از چیزی است که فکرش را بکنید. افراد از وب سایت ها و برنامه ها به دو روش استفاده می کنند: به طور مستقیم (با یک element از محصول تعامل دارند) و به طور غیر مستقیم (با یک elementخارجی از محصول تعامل دارند(.

نمونه هایی از تعاملات مستقیم

-ضربه زدن روی یک دکمه

-کارت کشیدن

-کشیدن و رها کردن یک آیتم با نوک انگشت (Drag and drop)

نمونه هایی از تعاملات غیر مستقیم

-اشاره و کلیک با یک ماوس

-استفاده از دستورات کلیدی / کلید های میانبر

-تایپ کردن در یک فرم

  • انتظارات را تعیین کنید

بسیاری از تعاملات با یک سایت یا برنامه عواقبی دارد : کلیک کردن بر روی یک دکمه می تواند به معنای پول خرج کردن، پاک کردن یک وب سایت و یا قرار دادن یک کامنت در وب سایت شود.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که کاربران قبل از کلیک روی دکمه ای نسبت به آن آگاهی داشته باشند و بدانند پس از کلیک روی آن دکمه چه اتفاقی خواهد افتاد. شما می توانید این کار را از طریق طراحی و یا کپی انجام دهید.

  • پیش بینی اشتباهات

انسان ها اشتباه می کنند، اما نباید (همیشه) مجبور شوند از عواقب آن رنج ببرند. دو راه برای کمک به کاهش تاثیر خطاهای انسانی وجود دارد:

-جلوگیری از اشتباهات قبل از وقوع آن

-راه هایی برای حل اشتباهات و خطاها پس از اتفاق افتادنشان

  • بازخورد سریع داشته باشید.(feedback—fast)

باید طراحی به گونه ای باشد که کاربر به سرعت باخورد رفتار ها و انتخاب خود را در سایت مشاهده کند

اگر یک صفحه در کمتر از 5 ثانیه لود شود، نوار پیشرفت نمایش داده نمی شود، زیرا این موضوع باعث می شود زمان بارگذاری طولانی تر به نظر بیاید. در عوض، از تصوری که به معنای پیشرفت نیست استفاده کنید،. اگر از نوارهای پیشرفت در سایتتان استفاده می کنید، در نظر بگیرید که برخی از ترفندهای بصری را برای اینکه بارگیری سریع تر به نظر برسد، استفاده نمایید.

  • به دقت در مورد اندازه و محل قرارگیری المان ها فکر کنید.

قانون Fitts، یک اصل اساسی در تعامل انسان و کامپیوتر(HCI)، بیان می کند که:

زمان به دست آوردن یک هدف، تابع فاصله با هدف و اندازه هدف است.

به عبارت دیگر: اگر چیزی نزدیک تر و یا بزرگتر است، میتوانید مکان نما خود را (یا انگشت) سریعتر روی آن قرار دهید. این بدیهی است که همه انواع پیامدها را برای تعامل و طراحی UI دارد،

  • استانداردها را نادیده نگیرید

خلاق باشید، طراحان تمایل دارند که چیزهای جدید را بازتولید کنند، اما این همیشه بهترین ایده نیست.

  •  رابط کاربری خود را برای یادگیری آسان کنید.

تنها منطقی که چیزها را ساده تر می کند این است که راحت تر در حافظه کوتاه مدت به خاطر بسپاریم. بنابراین، هر زمان که امکان دارد، تعداد مواردی را که فرد نیاز دارد به خاطر بسپارد تا از رابط کاربری شما به صورت موثر و کارآمد استفاده کند، محدود کنید. شما می توانید این روند را با چند بخش کردن اطلاعات، کوچک کردن به قطعات کوچک قابل هضم و تسهیل کنید.

  • تصمیم گیری را ساده کنید

طرح های خود را ساده تر، سریع تر و آسان تر برای کاربرانی که تصمیم می گیرند که ما برای آن ها هدفشان را پیاده سازی می کنیم، طراحی کنیم.

  • به داده ها گوش کنید

در حالی که این احتمال وجود دارد که بخواهیم طرح های ما صرفا بر اساس شایستگی هنری آنها ارزیابی شود، واقعیت این است که بهینه سازی طراحی شما برای رسیدن به هدف، همان قدر مهم است.