بسیاری از کارشناسان بر روی تست های مشابه کم و بیش تمرکز میکنند و آنها را فقط با تعاریفی که مخاطبینشان مطرح میکنند متناسب میکنند. ما در این مقاله قصد نداریم تا تمام تست های حال حاضر را ذکر کنیم . این بخش مختص به انجام تست UI و UX می باشد. پس با تیم تسترکینگ همراه باشید.
خب ، تستUI چیست؟
تست UI نوعی تستی است که در آن باید تسترها مطمئن شوند که همه دکمه ها ، قسمت ها ، برچسب ها و … روی هر صفحه ای مطابق آن چیزی که از قبل مشخص شده کار میکند.

تست UI شامل بررسی صفحات با کنترل مواردی مثل نوار ابزار ، رنگ ، قلم ، اندازه ، دکمه ها ، آیکون ها و … است و همچنین چگونگی پاسخ آنها به ورودی های کاربر. به زبان ساده تر ، با کمک تست UI این مورد را بررسی میکنیم که یک برنامه ، سایت و یا نرم افزار با یک کاربر نهایی چگونه تعامل برقرار میکند.
هدف از انجام تستUI چیست؟
معمولا تست رابط کاربری را بر اساس معیارهای طبقه بندی شده زیر بررسی میکنند :
_ آسانی در استفاده از برنامه
_ سازگاری
_ دسترسی

برای دستیابی به نتایج موثر در حین انجام تست UI ، تستر باید حداقل به 2 سوال مهم زیر پاسخ دهد :
• آیا همه ویژگی های نرم افزار تست شده روشن و آسان بوده است؟
• آیا کاربر بدون آنکه خطاهای سیستمی را مشاهده کند می تواند از عملکردهای برنامه استفاده کند؟
یک سوال کلیدی دیگری نیز وجود دارد :
• آیا برنامه کاربران به سمت تصمیم گیری درست راهنمایی می کند؟
معمولا تست رابط کاربری را بر روی محصولات نهایی انجام میدهند. اما ما پیشنهاد میکنم که این روند تستی را هم در مراحل توسعه نرم افزارها انجام شود.
” تغییرات کوچک ایجاد شده در هر مرحله از توسعه نرم افزار میتواند تاثیر بسیار بزرگی بر رابط کاربری داشته باشد.”

بنابراین ، پیکربندی رابط کاربر مطابق با این تغییرات و ارائه بازخوردی که در طول جلسات با ابزار تست UI دریافت میشود ، مهم است. این مورد باید برای تمام تست های UI آینده نوشته شده ، منعکس شود.
توجه داشته باشید حتی یک مسئله جزئی مثل کمبود یک دکمه یا خطای تایپ می تواند منجر به یک مشکل بزرگ در طراحی کلی شود. در نظر بگیرید که رفع باگ UI در مرحله توسعه بسیار ارزان تر است. اما خب بعضی مواقع اشکالات و باگها از دست ادم در می رود ، بنابراین شرکت ها باید پس از عرضه محصول با رفع آنها مقابله کنند.
چرا انجام تستUI بسیار مهم است؟

تیم توسعه می تواند زمان زیادی را صرف ایجاد محصولی با ویژگی های قدرتمند کند ، اگر در استفاده از رابط کاربری مشکلی وجود داشته باشد ، این همان مسئله ایست که در ذهن کاربر به خاطر سپرده میشود.
به عبارتی دیگر ، اگر موردی وجود داشته باشد که کار با آن برای کاربر دشوار باشد ، حتی بهترین و منحصر به فردترین عملکرد نیز هم نمی تواند شما را از بازخورد منفی نجات دهد.
بنابراین ، به منظور ارائه بهترین تجربه کاربر ، هرگز انواع تست UI را فراموش نکنید.
تست دستی در مقابل تست اتومات UI/UX

یکی از روش های تست UI تست دستی نرم افزار است. این به معنای مستقر شدن یک نیروی تست برای اطمینان از عملکرد صحیح برنامه مطابق با الزامات صفحه های گرافیکی و … می باشد.
اگر میخواهید از سرعت و کیفیت فرآیند تست UI اطمینان حاصل کنید ، توصیه می شود تا از ابزارهای تست اتوماسیون UI/UX که بطور خاص برای این منظور ساخته شده اند استفاده کنید.
همچنین تست UI را میتوان با کمک برخی از افزونه های مرورگرها تا حدی انجام شود.
چک لیست برای انجام تستUI

مانند دیگر موارد تست ، برای اطمینان از روند روان رابط کاربری ، همیشه بهتر است یک چک لیست تست UI که برای تامین نیازهای محصول قابل تنظیم و تغییر داشته باشید.
اما پارامترهایی که معمولا هنگام انجام تست UI نرم افزار بررسی می شود به شرح زیر میباشد :
Type and font size
Colors
Icon styles
Visual inconsistencies
Required fields
Data type errors
The width of the fields
On-screen instructions
Progress indicators
Confirmation of action (save, change, delete)
Drop-down lists
Error messages
Shortcuts